Jediná dosud stojící městská brána dochovaná v téměř původní vrcholně gotické podobě, kterou vyzdvihla renovace architekta Josefa Mockera v roce 1889. Mohutná válcová věž bateriového typu je pozůstatkem hradu Kotnov (dříve „Hradiště“) ze 2. poloviny 13. stol., nejstarší stavby v Táboře. Objekt patří pod správu Husitskému muzeu v Táboře.
Život a práce středověké společnosti Experimentální archeologická expozice se vztahuje k období konce středověku (13. – 16. stol.) a představuje život sociálního prostředí vesnice, města, šlechty a církve. Prostorové výjevy ze života, které ukazují zemědělství, řemeslo, bydlení, kuchyni, zbraně, lov, obchod a dopravu, využívají současně archeologické nálezy a jejich rekonstrukce spolu s obrazovými panely. Grafický kabinet muzea umístěný ve třetím patře slouží ke krátkodobým výstavám.Věž Kotnov Věž Kotnov je dominantní památkou na hrad, který zanikl požárem roku 1532 a na jeho zbytcích byl v letech 1612-13 vybudován pivovar, který procházel stavebními úpravami až do 20. stol. Hrad „Hradiště“ byl založen jako součást hradské soustavy ve 2. pol. 13. stol. za vlády Přemysla Otakara II. pravděpodobně Vítkem z Hradiště, synem Vítka z Prčice, slavného zakladatele rodu Vítkovců. Stavba se čtyřmi válcovými a jednou čtyřhrannou věží formálně napodobovala kastelový typ hradu, věže však téměř nevystupovaly z hradebního obvodu a byly tak od počátku oslabeny ve své flankovací schopnosti. Dochovaná věž byla v době husitské zesílena a přizpůsobena pro dělostřelecké baterie; zajímavostí jsou odvětrávací komíny v dělových střílnách. 25 metrů vysoká věž je dnes přístupná jako vyhlídková a vede na ni 155 schodů.
květen – září po – ne 09.00 – 17.00 hod. (poslední prohlídka v 16.30 hod.) říjen – duben zavřeno
základní 30 Kč zlevněné 20 Kč rodinné 70 Kč
schody k expozicím
Autobusové i vlakové nádraží je vzdáleno asi 2 km od muzea. Parkovat je možné 300 m od objektu.
Památník dr. Edvarda Beneše, prezidenta republikyBlatské muzeum v SoběslaviBlatské muzeum ve Veselí n. L.Středověké podzemí