Benecko leží v západní části Krkonoš na západních svazích masívu Žalého. Jedná se o poměrně rozlehlou ves, která dosahuje až k říčce Jizerce. Skládá se ze čtyř bývalých samostatných obcí - Horních a Dolních Štěpanic, Benecka a Mrklova. Benecko se nachází v poměrně svažitém terénu, nejnižší nadmořská výška v Dolních Štěpanicích je 433 m, zatímco nejvyšší vrchol zadního Žalého má výšku 1036 m.
Benecko je poprvé uváděno v roce 1628 v souvislosti s tehdy již pustým hamrem. Jeho zakladatelem byl patrně Beneš, odtud Benešsko - Benecko. Dávná pověst vypráví o poustevníkovi řádu sv. Benedikta a jeho druhu jelenovi. Horní Štěpanice kdysi mívaly statut městečka, ten však ztratily v době, kdy hrad v roce 1524 opustili jeho majitelé. Hlavním zdrojem obživy místního lidu byla práce v lese a rolnictví. Později vznikly v Hamerském vrchu železné doly a v Zákoutí i doly zlaté. Mrklov byl osídlován podél vody, a byl převážně zemědělskou vsí. Pěstoval se zde len, předení lnu patřilo i mezi robotní povinnosti. Za panování Marie Terezie se rozšířila domácká výroba pláten. V této oblasti má zajímavou historii také lyžování. V roce 1892 vyrobil sekerník Vondrák na pile v Dolních Štěpanicích hraběcím hajným první bukové lyže.
Benecko je ideálním místem pro rekreaci a celoroční turistiku. V zimním období zde lyžaři nacházejí vynikající podmínky na sjezdových i běžeckých tratích. V obci se také dochovala řada dokladů místní lidové architektury.