Délka trasy: okružní stezka, o celkové délce 3,2 km
Nadm. výška: převýšení od do m
Počet zastavení: 12
Značení:
Pokud nejsou položeny povaly, je směr cesty jednoznačně dán tyčemi se značkou naučné stezky. Tou je bílý čtverec se zelenou úhlopříčkou.
Popis trasy:
Jednou z nejzajímavějších v Krušných horách je krajina kolem Božího Daru, vyznačující se krásou smíšených lesů, vodních ploch, turistických stezek a rozsáhlého rašeliniště, bohatého významnou flórou. Božídarským rašeliništěm vede naučná stezka, která má za úkol seznámit návštěvníky s prostředím a zvláštnostmi rašeliniště.
Naučná stezka je vedena jednou z nejhodnotnějších částí Národní přírodní rezervace "Božídarské rašeliniště", která je současně nejsnáze přístupná z Božího Daru. V úvahu byla brána i možnost napojení na stávající komunikace a především na turisticky značené cesty.
Trasa naučné stezky je většinou uměle vybudována. Zpočátku sleduje zimní lyžařskou cestu, kterou před zastávkou č. 5 opouští a prochází kolem stěny těženého rašeliniště. V krátkém úseku prochází zajímavým porostem kleče a pak se loukami vrací na silnici, kde se napojuje na červeně značenou turistickou cestu a vrací se do Božího Daru.
Případní zájemci mohou volit druhou alternativu, tj. cestu přes Špičák na Horní Blatnou (červeně značená turistická trasa), nebo budou-li chtít dále poznávat tento kraj a jeho minulost, mohou se napojit na naučnou stezku Blatenský příkop, která je do Horní Blatné dovede taktéž. Stručné informace k těmto trasám najdete u zastávky č. 12. Část trasy je zpevněna a vyznačena povaly. Jsou položeny především v místech méně schůdných či neschůdných z důvodu silného zamokření nebo terénních nerovností. l přesto doporučujeme dobrou, pevnou obuv!
Považujeme za nutné zdůraznit ještě následující: netrhejte rostliny, nevyrýpávejte je, nesbírejte brouky ani motýly nebo horniny, neodnášejte z rezervace nic kromě poučení a osvěžení! Nepoškozujte ani informační tabule a značky! Jsou pro provoz naučné stezky nutné!
1. Boží Dar
V nadmořské výšce 1 028 m, na samém pomezí České republiky, leží obec Boží Dar.
2. Horské louky
- seznámíme se blíže s horskými lukami v rezervaci, které jsou typické nejen pro okolí Božího Daru, ale pro celé Krušné Hory. Jsou výrazným krajinářským protikladem k lesním porostům a vytvářejí tak dobré předpoklady pro letní i zimní turistiku.
3. Geologie a přírodní poměry
Povalová cesta nás vede k místu, odkud je velice pěkný rozhled do širokého okolí rezervace Božídarské rašeliniště. Před námi se otvírá pohled na tu část rezervace, kterou prochází naučná stezka. V pozadí, již mimo trasu naučné stezky, je výrazná kupa čedičového Špičáku, dosahující výšky 1 115 m n. m.. Dominuje ploché parovině Krušných hor vytvořené v druhohorách a starších třetihorách.
4. Rýžování cínovce
Přicházíme k malému potůčku doprovázenému po obou březích nápadnými terénními nerovnostmi - nízkými pahorky a mělkými prohlubeninami. Také porost pahorků je odlišný od okolí; vrcholky jsou zpravidla porostlé vřesem, ale najdeme tu i brusinku, šichu černou, vlochyni, kociánek dvojdomý a kostřavu červenou. Při bližším pohledu shledáme, že pahorky jsou vlastně tvořeny štěrkopískem z drobných úlomků hornin, křemenné žíloviny a zrnek horninových minerálů, především křemene, živce a slídy. Prohlížíme pozůstatky po středověké těžbě cínovce.
5. Bříza zakrslá
Trasa naučné stezky odbočuje od tyčemi vyznačené lyžařské zimní cesty doprava a přivádí nás k jedné z největších botanických zajímavostí rezervace - nízkému keříku břízy zakrslé (Betula nana L.). Tato bříza se liší na první pohled od ostatních druhů bříz u nás rostoucích svým vzrůstem. Dosahuje maximálně 80 - 100 cm výšky. Má drobné, zaokrouhlené, na okraji pilovité listy a plstnaté, později lysé větévky.
6. těžba rašeliny
Po dřevěných schůdkách sestoupíme do prostoru, odkud byla část rašeliny vytěžena.
7. Živočichové
8. Rostliny
9. Profil rašeliništěm
10. Borovice kleč
11. Lesní porosty
12. Kam jít dál?
Naučná stezka nás dovedla k silnici spojující Boží Dar přes Myslivny a Ryžovnu s Horní Blatnou. Odtud se můžeme vrátit spolu se známou značkou naučné stezky do Božího Daru, nebo nás zláká delší procházka po značené turistické cestě, třeba až do Horní Blatné.
Jestliže se rozhodneme pro cestu směrem do Horní Blatné, povede nás červená značka zprvu po pěkné okresní silnici, kterou asi po 500 m opouští a vchází do lesa.
Rozhodli jste se pro návrat do Božího Daru? Před námi na dlouhou chvíli zůstává pohled na "nejvýše položené město v Čechách".
Karlovarský kraj - naučné stezky
Stezky v bezprostředním okolí
Naučná stezka Blatenský příkop
Naučná stezka Horní Blatná - Vlčí jámy
Naučná stezka Jáchymovské peklo
Stezky v CHKO Slavkovský les
Naučná stezka Doubí - Svatošské skály
Naučná stezka Kladská
Naučná stezka Smraďoch
Další naučné stezky
Naučná stezka Goethova skalka
Naučná stezka Komorní Hůrka
Naučná stezka Soos
Naučná stezka Velká Krušnohorská výsypka
Zdroj : Šternberkovo přírodovědné muzeum