Obec Jesenný leží asi 7 km východně od Železného Brodu a asi 8 km severně od Semil. Nachází se nad údolím Kamenice v Železnobrodské vrchovině. Nad obcí se tyčí vrch Buč s nadmořskou výškou 652 m. Svůj název obec zřejmě získala podle bohatého výskytu jasanů.
První písemné zmínky pocházejí z poloviny 14. století v souvislosti s nedalekým Návarovským panstvím, ke kterému patřil i Jesenný. Významnými držiteli Návarovského panství byly rody Zajíců z Hazmburku, Elsniců z Elsnic, Smiřických ze Smiřic a Lamottů. Za třicetileté války se na hradě Návarově opevnili Švédové, kteří byli díky svým výpadům postrachem okolních vsí a měst. Za panování rodu Lamottů byl Jesenný od Návarova oddělen a tak vznikla dvě menší panství. Návarovské panství zdědila dcera Marie Angela provdaná za rytíře z Nunklu a Jesenný i s připojenými vesnicemi zdědil rytíř Vincenc Lamotte. Jeho následníci drželi Jesenný až do roku 1794. Dodnes tento rod připomíná kaple Povýšení Sv. kříže na Hoře Kalvárii a dnes bohužel velmi chátrající jesenský zámek z roku 1630.
Posledním velmi významným majitelem jesenského panství byl od roku 1824 kníže Rohan, za kterého zde vzkvétala výroba železa a oceli v nedaleké železárně založené v roce 1798 Ignácem Loubalem. Železná ruda se těžila v Jesenném i v nedalekých lhoteckých a kamenických dolech. Palivo pro vysokou pec se plavilo z Cllam Gallasovských Jizerských hor po řece Kamenici a zde se v milířích přeměnilo na dřevěné uhlí.
Obec je svou příhodnou polohou vhodným výchozím místem pro turistické výlety do západních Krkonoš i východní části Jizerských hor. Palackého stezka nás zavede ke zbytkům kdysi nedobytného hradu Návarova. V jeho těsné blízkosti stojí bývalý Návarovský zámek, dnes penzion. Poblíž Jesenného se také nachází známé dolomitové Bozkovské jeskyně. Dostupné jsou po zelené značce stoupající od jihozápadní části Jesenného. Přímo v obci je několik roubených chalup z 1.poloviny 18.století.