Hrad Bezděz přestavuje nejvyspělejší stupeň ve vývoji hradů vůbec. Díky velmi těžké přístupnosti nebyl v minulosti výrazněji přestavován.
Hrad leží na vrcholu kopce vysokého 604 metrů, z jeho 35 m vysoké věže je krásný kruhový výhled do dalekého okolí. Za pěkného počasí jsou vidět vrcholy Jizerských hor i Krkonoš.
HISTORIE
Hrad Bezděz byl postaven v 13. století jako královský hrad a v té době byl pevností nedobytnou. Měl jedinou nevýhodu - protože stojí na vysokém kopci, nemá studnu. Dámy a pánové žijící na hradě tak pili většinou pivo a víno, voda se používala jen pro vaření a koně.
Po smrti Přemysla Otakara, který padl v roce 1278 ve slavné bitvě na Moravském poli se Bezděz na nějakou dobu stal vězením. Dočasný správce českých zemí Ota Braniborský byl zároveň poručníkem králova syna, Václava II. Krutý Ota Václava i s jeho matkou Kunhutou odvezl z Prahy a na Bezdězu jej nechal hlídat braniborskou posádkou. Sedmiletý princ nesměl hrad ani na okamžik opustit.
ZAJÍMAVOST
V 17. století tu mniši založili klášter. Po dvě stě let se k hradu vydávala velká procesí a tisíce poutníků se klaněly malé soše Panny Marie Montserratské ze Španělska. Nosili jí velké dary – šperky, dukáty, cenné obrazy, zlaté a stříbrné pruty. Když se v roce 1779 blížili k Bezdězu Prusové, mniši tento poklad ukryli. Nepřátelé ho však našli a odvezli. Od té doby až do dnešních časů se kolem hradu potulují desítky hledačů, kteří věří, že Prusové uloupili jen část pokladu. I dělníci, kteří hrad opravovali, kopali zejména v Čertově věži, ale až na pár starých střepů prý nic nenašli.
Lidé z okolních vesnic věřili, že tu poklad skutečně je, ale střeží ho prý čerti. Ti pobíhají nejen po hradbách, ale i v podzemní chodbě, která prý od Bezdězu vede. Údajně se jedná o největší podzemní chodbu v Čechách. Na jaře roku 1810 orali na poli pod hradem sedláci. V tom se i s koňským potahem propadli do tajné chodby. Protož neměli svítilny a navíc se z tmavé díry ozývalo příšerné chroptění, rychle vytáhli koně a raději ujeli. Když se druhý den vrátili, místo, kde se propadli, již nenašli. Kdo díru zahrabal? O tom se dodnes vedou dlouhé spory.
PROHLÍDKY- Cestou na hrad
Cestou na hrad projdete třemi branami a budete míjet patnáct opravených kapliček křížové cesty ze 17. století.
Před vstupem do hradu se nachází návštěvníkům nepřístupná, 30 metrů vysoká Čertova věž. Ta měla pouze vojenskou funkci a v době míru tedy nebyla obývána. Z důvodu možnosti napadení nebyly v přízemí okna ani dveře. Vznikla tak temná místnost, dnes často označovaná jako hladomorna.
Těsně před projitím čtvrté brány, kterou se dostanete do vlastního hradu, můžete obdivovat pamětní desku věnovanou K. H. Máchovi. Tento umělec je s okolím Bezdězu natolik spjat, že můžete často slyšet slovní spojení „Máchův kraj“.
- Kaple
Prohlídka začíná návštěvou kaple ze 13. století. Ta dnes patří mezi naše nejhodnotnější. Vystavěna byla ve stylu rané gotiky a díky rozsáhlým restaurátorských pracím je nyní ve vynikajícím stavu. V 60. letech 20. století byla nově omítnuta, položena dlažba a zhotoveny vitráže. Kaple je jednolodní a v její jihozápadní části je vložena tribuna, z níž panovník přihlížel bohoslužbě.
- Královský a purkrabský palác
Královský palác sloužil jako obydlí panovníka, tomu také odpovídá délka prostor. Oproti ostatním obytným částem hradu je téměř dvojnásobná. V královském paláci překvapivě nenaleznete klasický velký sál, který by sloužil k reprezentaci. U tohoto typu královských hradů se totiž nepředpokládala možnost rozsáhlých panovnických úkonů.
Purkrabský palác, jak již jeho název napovídá, byl sídlem purkrabího. Ten měl za úkol spravovat hrad v době královy nepřítomnosti. Za éry kláštera byly v prvním patře jídelna a kuchyň. V přízemí paláce se pak nacházela pekárna na chleba a v podkroví bývaly cely mnichů.
- Věž
Kolem hradní cisterny na vodu se dostanete ke schodišti na velkou věž. Ta měří 34 metrů a její průměr je okolo deseti metrů. Z jejího vrcholu je nádherný výhled na hrad i okolí; za jasného počasí je vidět téměř čtvrtina Čech.
OTEVÍRACÍ DOBA- Duben: soboty, neděle a svátky, od 10.00 do 16.30 hodin.
- Květen až září: denně mimo pondělí, od 9.00 do 16.30 hodin.
- Říjen: soboty, neděle a svátky, od 9.00 do 15.30 hodin.
Poslední prohlídka se zahajuje v 15.45 (v říjnu 14.45).
SLUŽBY- Rezervace: ano
- Platba kartou: ne
- Fotografování, filmování: pro soukromé účely je v areálu hradu povoleno bez poplatku, avšak pouze v místech, která nejsou označena tabulkou zakazující fotografovat a filmovat. Pro komerční účely je nutné předem dohodnout.
- Přístup psa: ano
- Sociální zařízení: ano
- Prodej: suvenýry, pohlednice, publikace, turistická známka.
- Občerstvení: ano, kiosek v letní sezoně.
- Pronájem prostor: ano
- Svatební obřad: ano
- Kouření: zákaz v celém areálu.
BARIÉRY
Přístup bezbariérový do Purkrabského paláce. Jinde jsou schody.
- Dostatečná šířka dveří a chodeb: ano
- Parkování pro TP: ano
- Přístupový chodník: ano
DOSTUPNOST- Vzdálenost vzdušnou čarou: 6 km JV od města Doksy.
- Vlakem: stanice Bezděz (3 km po modré TZ), stanice Okna (5 km po zelené TZ, stanice Doksy (6 km po červené značce).
- Autobusem: do obcí a měst s nástupem na značku, nejblíže v obci Bezděz.
- Pěšky: z města Doksy po červené TZ (Máchova cesta) cca 6 km; z Bělé pod Bezdězem po červené TZ (cca 10 km); dále na Bezděz vede také zelená a modrá TZ a vedou sem značené trasy z každé strany.
- Na kole: do obce vedou cyklotrasy 3045, 0060.
- Autem: dojezd možný do obce Bezděz pod hradem. Parkování zhruba 1,5 km od zříceniny v obci. Parkoviště je placené.
ZDROJ INFORMACÍ: www.hrad-bezdez.cz/
|
|