FOJTSTVÍ (NKP) A ROUBENÉ STAVBY VE VELKÝCH KARLOVICÍCH

Negarantovaná informace
Místo:Velké Karlovice
Telefon:+420 571 444 039 (IC)
Email:icentrum@velkekarlovice.cz
WWW:http://www.velkekarlovice.cz
GPS:49°21'21,749"N, 18°15'59,037"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Ve Velkých Karlovicích, v krásných úbočích hor a v údolí najdete několik roubených staveb. Mezi ty významné patří památkově chráněný areál dřevěného farního kostela P. Marie Sněžné z roku 1754 s kamenným křížem a roubenou farou s chlévem.

V údolí Bzové, čp. 23, se dochovala patrová roubená stavba FOJTSTVÍ s pavlačí a hospodářskými budovami z roku 1793. Zasazení do krajiny krásně dokresluje obrovská lípa a potok. Nepřesná kopie fojtství je v rožnovském skansenu. Natáčel se zde film Stíny horkého léta (1977, režie František Vláčil - autor Markéty Lazarové či Údolí včel ). Fojtství je od roku 2010 Národní kulturní památkou.

Karlovské fojtství je dřevěný dvorec s patrovou obytnou budovou stojící na začátku údolí Bzové. Postavil ho roku 1793 vyhlášený tesařský mistr Jan Žák (stavěl také např. fojtství na Solanci). Fojtství je spolu s kostelem nejhonosnější stavbou v Karlovicích. V největší místnosti byla šenkovna a fojt, zástupce vrchnosti v obci, sem každou neděli odpoledne svolával poddané k rozdělování úkolů. Prvním fojtem se po založení Karlovic stal Jura Hudeček "za věrné a dobré služby" majiteli panství. Jak vypadalo jeho fojtství, už nevíme. V roce 1721 přešlo fojtství na Michala Billa, který se sem přiženil. Ve farní kronice je zápis o tom, jak jeho syna, fojta Jiřího Billa "zabil pacholek pro ženu jeho, s níž v nedovoleném poměru žil. Fojtěna i pacholek bídně skončili". Když potom fojtoval Ján Bill, nechal postavit fojtství tak, jak je známe dnes. V rukou rodu Billů se fojtství udrželo až do roku 1825, kdy jej získal František Zrůnek. Posledním karlovským fojtem se stal Karel Barvič, bohatý obchodník z kupeckého domu, v němž je nyní muzeum.

V roce 1848 byl úřad fojta zrušen. Za 134 let trvání úřadu se na fojtství vystřídaly 4 rody (v Malých Karlovicích bylo fojtství od roku 1774 po celou dobu v majetku rodu Třetinů). Roku 1876 koupil bývalé fojtství za 12 000 zlatých František Borák, vnuk posledního solaneckého fojta. Rodině Borakově patří fojtství dodnes a přízvisko "fojt" jim zůstalo.

Prostředí karlovského fojtství posloužilo k natáčení mnoha filmů, točily se tu mimo jiné také Stíny horkého léta. Kopii obytné budovy fojtství si můžete prohlédnout, tak jako mnoho jiných domů z Karlovic, ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově.

Další dochovanou stavbou je kupecký dům, kde je dnes umístněné Karlovské muzeum.

V části Jezerné je kaple sv. Jana, další dřevěné kaple najdete v Podťatém a v Leskovém.

ZDROJ INFORMACÍ: www.velkekarlovice.cz