BAŠKA |
|
|
Baška leží v předhůří Beskyd. Název obce je odvozen od starovalašského „Baška“ - ovce. Baškou protéká řeka Ostravice a potok Bystrý, Baštice, na kterém je postavena vodní nádrž Baška sloužící k rekreaci a rybolovu.
Status: obec Celková výměra: 1270 ha Počet obyvatel: 3932 (k 1.1.2020) Okres: Frýdek-Místek Obvody, části: Baška, Kunčičky u Bašky, Hodoňovice Společná hranice: : Pržno, Staré Město, Janovice, Palkovice Střední nadmořská výška: 430 m n. m. Nejníže položený bod: 298 m n. m. Nejvýše položený bod: 450 m n. m. úbočí vrchu Čupek (524 m n. m.) Je členem: : Zájmové sdružení Frýdlantsko-Beskydy HISTORIEBaška
Obec patří mezi nejstarší obce na Frýdecku a poprvé je jmenovaná roku 1434, kdy synové těšínského knížete Bolka I. (Boleslav) - Václav, Přemek a Vladislav zastavili město Frýdek a vsi Bašku, Bruzovice, Staré Město, Lhotu a Místek za 500 kop slezských stříbrných Arnoštovi z Tworkova. Podle zástavní listiny lze usoudit, když v roce 1434 obec Baška již existovala, že její založení tedy muselo být o několik desítek let dříve.
Další záznam o Bašce nalézáme v listině z roku 1573, podle níž těšínský kníže Václav (1545 - 1579) prodal frýdecké panství (město Frýdek i s příslušenými obcemi, mezi nimiž je také jmenována i obec Baška) bratřím Matyášovi a Jiřímu z Lohova. Jiří z Lohova prodal celé panství olomouckému biskupovi Stanislavu Pavlovskému.
V roce 1584 koupil panství frýdecké včetně Bašky od olomouckého biskupa Stanislava, Bartoloměj, Bruntálský z Vrbna. Vdova po Bartoloměji Bruntálském, jež zemřela roku 1606 zanechala panství (zámek a město Frýdek s příslušnými obcemi, v tomto seznamu je uvedená i obec Baška) svým synům. Za Jana Bruntálského byla v roce 1611 pořízena gruntovní registra, jež jsou uložena v Brně. V nich jsou i gruntovní záznamy o obci Bašce.
Ta je uvedena i ve druhém urbáři pořízeném nastávajícím majitelem Jiřím hrabětem z Opersdorfu, podle něhož je v Bašce zákupní fojtství s mlýnem a pilou. Ve třetím urbáři je už v záznamu na fojtství mlým, pila, 11 sedláků, 3 zahradníci, 6 chalupníků.
Hodoňovice
Písemných údajů o založení vesnice Hodoňovice je velmi málo. Zakládací listina se nezachovala. Zprávy o vsi jsou uváděny pouze v různých listinách souvisejících s převodem pozemků, výběrem daní a povolování privilegií. Ves v oblasti místeckého léna vznikla kolonizační činností ve 14. století na neosídlené půdě, která patřila olomouckému biskupství. Vznik vesnice touto kolonizací nebyl podle všeho jednorázový a trvalý. Podle prvních názvů osady jednalo se patrně o německé osadníky, kteří nejpozději ve 14. a 15. století ves opustili. Je také možné, že lokalita byla zničena válkou. Přítomnost českých osadníků je již prokázána podle jejich jmen v záznamech a listinách z 16. století.
Kunčíčky
1288 – 1402 Cunczendorf (Kunčičky u Bašky) patří k nejstarším v našem regionu. Po větší část 14. století byla součástí místecko-frýdlantského léna, které bylo v majetku olomouckých biskupů, kteří je svěřili k užívání svým vazalům z rodu Stangů. První existenci této vsi dokládá text manské přísahy ze 14. dubna 1288, kterou ze svých lén skládají v Brušperku bratři Dětřich, Jindřich a Erkembert Stangovi do rukou olomouckého biskupa Dětřicha z Hradce. V listině se mimo jiné uvádí, že kdyby někdo z bratrů něco podnikl proti církvi nebo biskupovi tratí všechna svá léna.
Spojením obcí Baška, Kunčičky a Hodoňovice vznikl nový celek - sloučená obec Baška. K oficiálnímu sloučení obcí došlo 9. dubna 1960.
KULTURA
Kulturním zařízením v obci je kulturní dům (sál, vestibul, kuchyňka, prostory nad sálem, chodby, schodiště, WC), kde se uskutečňuje celá řada kulturně - společenských akcí. Nemalý kulturní podíl mají i knihovny v Bašce a Hodoňovicích.
RELAXACE A SPORT
Jednou z dominant Bašky je stejnojmenná vodní nádrž Baška s vodní plochou 33 ha, která v letních měsících nabízí možnost koupání, půjčovnu loděk a rybolov. Nedaleko od pláže je možnost stravování a ubytování v Autokempu Baška. Ke koupání je často využíván i splav řeky Ostravice.
Další zařízení jsou fotbalové hřiště v Kunčičkách u Bašky, sportovní areál Tělocvičné jednoty SOKOL Baška, kde je k dispozici tělocvična, posilovna, sauna, klubovna, tenisový kurt, volejbalové hřiště a venkovní posezení. Tenisový kurt v areálu sokolovny je možné ve volných termínech pronajmout.
Oblast Bašky je ideální pro cykloturistiku - mírná stoupání střídají mírná klesání.
DOSTUPNOST
Baška leží asi 3 km jižně od okresního města Frýdku-Místku.
- Vlakem: žst. (trať č. 323), vzdálenost 300 m z centra.
- Autobusem: linky spojují obec s Frýdkem Místkem, Frýdlantem n. O. a obcemi na trati a v okolí.
- Na kole: cyklostezka č. 59, 6003
- Autem: Silnice: 56/I z Frýdek-Místek nebo z Frýdlant n. Ostr.
|
|
|